PLNÍME PROGRAM

Co nového Vám nyní chceme představit?

Stále hledáme cesty a způsoby, jak udělat naší školu a vzdělávání dětí ještě zajímavější a to nejenom pro děti, ale taky pro rodiče, pedagogy a širokou veřejnost.

Srdečně Vám tedy oznamujeme, že jsme se zapojili, do dalšího mezinárodně oceňovaného projektu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA.

Co je skutečně zdravá škola?

Je to komplexní, celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Zabývá se, především tématem JÍDLO, které je nám hodně blízké. Školy s kodexem Skutečně zdravá škola nabízejí dětem jídlo, které je chutné, zdravé a připravené z kvalitních, pokud možno českých surovin. Školy pomáhají dětem získávat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožňuje dětem porozumět vztahům mezi jídlem, které jí a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a znalosti, dovednosti, postoje a kompetence nutné pro udržitelný život.

Co nás během projektu čeká?

Postupným plněním jednotlivých kriterií programu je možné dosáhnout tří stupňů ocenění- bronzového, stříbrného a zlatého. My, se pro začátek pokusíme dosáhnout první mety bronzového ocenění.

Skutečně zdravá škola s bronzovým oceněním nabízí dětem sezonní pokrmy vyrobené minimálně z 75% z čerstvých surovin. Zapojuje rodiče a děti do zlepšování školního stravování a prožitku v jídelně prostřednictvím akční skupiny pro zdravé stravování. Poskytuje dětem možnost vzdělávacích aktivit v oblasti přípravy pokrmů, zahájila kroky k vytvoření školní zelinářské zahrady a organizuje pro děti návštěvy farem v okolí.

Co už jsme stihli a co nás čeká?

Naším prvním úkolem bylo on-line spojení s koordinátorkou programu, která nás s programem podrobně seznámila a vysvětlila nám vše potřebné.

V první řadě nás nyní čeká ANALÝZA ŠKOLNÍ JÍDELNY, při které bude porovnán současný stav v přípravě pokrmů v jídelně s kriterií programu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA. Následně, nám bude doporučeno, jak bychom měli dále pokračovat, postupovat a naplňovat nová kritéria.

Zapojení rodičů

Nejdůležitější klíčovou rolí pro nás bude spolupráce s rodiči. Velmi rádi uvítáme rodiče, kteří mají zájem se s námi do tohoto projektu zapojit a spolupodílet se na našich akcích pořádaných nejenom v rámci tohoto projektu. V případě vašeho zájmu, se neváhejte obrátit na paní ředitelku nebo kteroukoliv paní učitelku.

Zaměříme se na lokální zemědělce a farmáře, od kterých budeme nakupovat čerstvou zeleninu, ovoce, brambory, maso, vejce a z těchto surovin vařit dětem chutnou stravu. Do stravy zařadíme také BIO potraviny /čaj, mléko, různé obilné produkty v BIO kvalitě aj.

Specifika stravování v ZŠ LIPENEC

Pitný režim

Děti mají po celý pobyt ve škole zajištěný pitný režim (např. čaje ovocné a bylinkové nebo ovocné mošty a džusy ředěné, vodu s citronem, mátou - vodu mají vždy. Zakoupil se přístroj na tři nápoje.

Mléko a mléčné výrobky

Zařazujeme je do nabídky a nezapomínáme na opomíjené kysané mléčné výrobky. Také šleháme vlastní tvarohové dezerty míchané s pudinkem, ovocem aj

Čerstvé ovoce

Děti mají každý den přísun potřebný vitamínů, dle sezonní nabídky. Ovoce je dětem podáváno formou pyré, kompotů. Kusové ovoce podáváme dvakrát týdně k obědu.

Čerstvá zelenina

Zelenina je součástí svačinek a obědů, kterou vydáváme nejčastěji formou salátů a příloh. Také podáváme restovanou a gratinovanou zeleninu. V sezoně používáme suroviny (bylinky ) ze školní zahrádky.

Luštěniny a obiloviny

Najdete je v našem jídelníčku v podobě polévek, kaší, pyré pomazánek. Luštěniny používáme rádi jako zavářku do polévek.

Polévky

Děti si oblíbily krémové zeleninové polévky a zeleninové vývary, které doplňujeme o pohanku, jáhly, kuskus, bulgur, cizrnu, černou čočku a zavářky z celozrnné mouky.

Přílohy  - v nabídce máme brambory, rýži, těstoviny. Knedlíky si vyrábíme sami, z pšeničné hrubé i z celozrnné mouky. Pečivo na svačinky odebíráme několik druhů, např. chléb pšeničný, vícezrnný, žitný, rohlíky - sojové, grahamové, slunečnicové, bulky makové, veky z ovesných vloček a vícezrnné pečivo.

Cukr používáme k pečení moučníků a dochucování studené kuchyně/ např. saláty, jogurty, tvaroh apod. Používáme hnědý třtinový cukr a bílý.

Hlavní dodavatelé potravin ZŠ

• Dodavatel - Gastroplus Louny - sušené potraviny, mléko, ovoce a zelenina – země původu ČR
          • Dodavatel - Bidfood Czech republic, s.r.o. Kralupy nad Vltavou - veškerý sortiment, ryby

Nowaco

• Masné krámy Slaný - maso vepřové a hovězí země původu ČR​​​​​​
          • Aventa CZ s.r.o. - ovoce a zelenina dle sezony
          • Moštárna Louny - čerstvé mošty
          • Dodavatel SCUK - maso od regionálních farmářů - z jatek Poctivé farmy
          • Probio s.r.o. - Ježkův statek veškerý sortiment i BIO výrobky
          • Country life s.r.o. - zdravá výživa + BIO
          • Vejce zn. 0,1 Farma Černikův dvůr Vidhostice
          • Dodavatel Garant food servise - krůtí maso farma Zelenka, kachní čtvrtky + kuřecí - Vodňany, bram.těsto - země původů ČR, jogurty ČR, vejce, sýr lučina ČR, tvaroh měkký - ČR, máslo - ČR
          • Alimpex Louny - mléko, mléčné výrobky - ČR

Na jídelním lístku budeme pravidelně barevně označovat použité potraviny dle dodavatele i kvalitu BIO.