• 2023/2024

• Celoroční projekt pro školní rok 2023/2024 nese název:

CESTA KOLEM SVĚTA

1. CÍL PROJEKTU:

Cílem projektu je postupně přiblížit žákům kulturu vybraných států:

• Itálie(září + říjen) 16.-20.10. 2023
          • Mexiko(listopad + prosinec) 11.-15.12.2023
          • USA(leden + únor) 19.-23.2.2024
          • Egypt(březen + duben) 22.-26.4. 2024
          • Japonsko(květen + červen) 10.-14.6.2024

2. POPIS PROJEKTU:

Pro každý stát bude ve výuce věnován časový úsek dvou měsíců, v rámci kterýchbude průběžnězařazován do různých předmětů například formou:

• tematických slovních úloh, geometrických obrazců typických ve vlajce či památkách daného státu v matematice;
          • práce s textem, vysvětlování pojmů a cizích slov převzatých z dané země nebo zadáním slohových prací v českém jazyce, povídání o významných spisovatelích v literatuře;
          • rozpoznání tamního jazyka z poslechu, ukázka psaného textu, případně překladu a práce s textem odborných či turistických článků v cizím jazyce;
          • tvorba obrázků tematicky laděných do aktuálního státu, využití tamních státních barev ve výtvarné výchově či pracovních činnostech;
          • přiblížením národního sportu dané země v tělesné výchově;
          • poslechem národních písní, případně státní hymny aktuální země v hudební výchově;
          • polohopis státu a přiblížení kultury v zeměpise, vlastivědě;
          • bližší seznámení s typickou faunou a flórou daného státu v prvouce, přírodovědě, přírodopise;
          • zamyšlení nad problémy tamních obyvatel, formě vlády, významu víry v občanské výchově.

3. VÝSTUP PROJEKTU:

Výstupem projektu je zvýšené vnímání témat s místním, globálním a kulturním významem. Dále se jedná o propojení globálních kompetencí a základních znalostíz jednotlivých předmětů. Do projektu je zařazena také ŠJ, která na konci každého období zajistí tematicky laděný oběd pro žáky i zaměstnance. S výzdobou jídelny může pomoci ŠD a díla žáků z VV za dané dva měsíce. Žáci, kteří získají znalosti o jiných kulturách, dějinách, hodnotách, stylech komunikace a vírách, chápou, že jejich vnímání světa a chování je ovlivněno mnoha aspekty. Jsou schopni akceptovat zcela odlišné názory na svět. U jedinců, kteří tuto dovednost nemají, je pravděpodobnější, že se budou při vnímání těch, kteří jsou „jiní“, spoléhat na stereotypy a předsudky.