• Environmentální výchova

• KONTAKT: machova@zs-lipenec.eu

22.11.2019

• 1. školní Recyklační zpravodaj

Skupina žáků ze VII. třídy vydala svůj 1. školní Recyklační zpravodaj. Školní koordinátorka nechala žákům volnou ruku při výběru a sestavování pracovní skupiny a určila jen základní rámec zpravodaje. Na první schůzce se žáci seznámili se základním obsahem zpravodaje a dostali instrukce týkající se náplně práce jednotlivých členů týmu. Byl určen tzv. deadline a pak už zůstalo vedení týmu na demokraticky zvolené šéfredaktorce Vendule, která se svého úkolu zhostila velmi zodpovědně a celý tým tak vše zvládl na výbornou. Žáci během této aktivity rozvíjeli a získávali důležité schopnosti a dovednosti jako např.: schopnost práce v týmu; shromáždit, analyzovat, kriticky vyhodnotit a použít informace s využitím ICT; komunikativní dovednosti; naučili se organizovat svou práci i s ohledem k dodržení určeného termínu dokončení a odevzdání práce; učili se akceptovat potřeby a schopnosti žáků v týmu a v neposlední řadě rozvíjeli svou kreativitu. To, že se tohoto úkolu zhostili žáci dobrovolně, bylo vidět i na jejich nadšení, pracovním tempu i výsledku, který z této aktivity vzešel. Posuďte sami: Zpravodaj_ZSLipenec.pdf

20.11.2019

• Vyhlásili jsme vítěze soutěže o nejhezčího PODZIMNÍČKA a vývarné soutěže věnované k Světovému dni zvířat. Chtěli bychom poděkovat rodičům, kteří se připojili k hlasování. I jejich hlasy rozhodovaly o vítězi. Pořadí jsme určili hlasováním všech dětí ve škole a jejich rodičů.

• Den stromů si žáci II. stupně připomněli vytvořením stromu své třídy

Plnění plánu EVVO na naší škole spočívá jednak v dlouhodobé činnosti a rovněž v plnění úkolů, které připadají na jednotlivé měsíce, nebo aktuálních úkolů. Naše škola je zapojena do projektu „Recyklohraní, aneb ukliďme si svět“.  V tomto projektu jde hlavně o sběr drobných elektrospotřebičů, vybitých baterií a použitých mobilních telefonů. Dále plníme i úkoly z EKO Abecedy. Zapojujeme se do soutěží pořádaných Ekologickým centrem Most, akcí pořádaných Ekologickým centrem Dymnivka Postoloprty a Střední zemědělskou školou v Žatci. Součástí EVVO je sběr starého papíru a jeho odvoz, sběr vršků z PET lahví. Odvoz těchto surovin určených k recyklaci zajišťuje firma „Suroviny Švarc“ z Mostu. Pravidelnou akcí je úklid okolí školy a dobrovolný úklid Hasiny pořádaný v rámci mezinárodní kampaně „Ukliďme si svět“. Patří sem i aktualizace nástěnky k EVVO. V krátkodobých činnostech se zaměřujeme na aktuální úkoly: sběr kaštanů a žaludů pro lesní zvěř, beseda s myslivci, soutěž o nejhezčího Podzimníčka, zdobení dýní, akce pořádané ke Dni stromů. Krmení ptáků a zvěře. Besedy na téma třídění odpadů (Tonda Obal na cestách). Jedná se i o exkurze. Například jsme měli možnost prohlédnout si čističku odpadních vod v Žatci. K dispozici je i venkovní třída, kterou lze v jarním období využít. Na závěr školního roku probíhá vyhodnocení celoročních projektů, jehož součástí je i vyhlášení a odměnění vítězů sběrových soutěží.