• Výuka přírodovědy v terénu

• 16. 5. 2018
      • 16.5.2018

Terénní výuka přírodovědy byla okořeněna pozorováním největšího brouka ČR a jedním z největších druhů evropských brouků roháče obecného (Lucanuscervus). Jeho výskyt je vázán na staré listnaté porosty, zejména dubové. Dospělci roháče obecného se živí mízou stromů. Samice svými krátkými, ale silnými a ostrými kusadly vytvoří na stromě ránu, ze které míza vytéká. Samec má výrazná kusadla, která používá k boji s ostatními samci o samici. Samice kladou vajíčka do tlejících pařezů nebo kořenů stromů. Larvy se živí tlející dřevní hmotou. Vývoj larvy trvá 5 let. Odstraňováním starých stromů a pařezů mizí přirozené prostředí a zdroj obživy roháče obecného.Brouk se tak ocitl v červeném seznamu ohrožených druhů a je chráněn národní i mezinárodní legislativou (zvláště chráněnýdruh zařazený v kategorii ohrožený dle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb., Směrnice o stanovištích; příloha II směrnice Rady EU č. 92/43/EHS, chráněn i v rámci soustavy Natura 2000 a Bernskou úmluvou). Žáci ZŠ Lipenec se zapojili do monitoringu roháče obecného.Do galerie Výuka přírodovědy v terénu byly přidány fotografie.

• Exkurze v Dole Bílina

• 16.5.2018

Dne 15. května jsme se byli podívat na největší  hnědouhelný důl v České republice. Nejprve jsme se podívali na důl z výšky, abychom si udělali přehled o jeho velikosti.  Pak jsme sjeli o zhruba 200 m níže a podívali se na jednotlivá pracoviště. Žáci tak viděli z blízka dobývání uhlí, těžbu a odvoz skrývky i průzkumné vrty. Na závěr jsme navštívili dvě lokality, kde žáci s pomoci geologických kladívek hledali pozůstatky pravěkých rostlin a živočichů. Své nálezy si pak mohli vzít na domů na památku. Do galerie Exkurze v Dole Bílina byly přidány fotografie.

• Soutěž mladých cyklistů v Žatci

• 16.5.2018

Dne 11. května se vybraní žáci zúčastnili dopravní soutěže v Žatci. Žáci zde prokazovali jak teoretické a praktické znalosti dopravních předpisů, tak i své znalosti z poskytnutí první pomoci a zručnosti jízdy na kole. Naše družstvo starších žáků se v konkurenci sedmi družstev umístilo na velice pěkném druhém místě. Petrovi, Kačce, Filipovi a Kačce Ž. tak patří velký dík za skvělou reprezentaci školy, neboť i v hodnocení jednotlivců se tři z těchto žáků umístili do pěkného 8. místa.

• Krajské kolo - "Odznaku všestrannosti olympijských vítězů"
    • Fotbalový turnaj základních škol

• 14. 5. 2018
      • Dne 3.5.2018 se uskutečnil již 21. ročník největšího fotbalového turnaje pro žáky základních škol. ZŠ Lipenec vyslala do boje i dvě děvčata, která zajišťovala s velkou vervou naši obranu. Do naší svatyně nepadlo mnoho gólů a i útočníci a záloha zvládli svůj první velký turnaj dobře. Do galerie Fotbalový turnaj základních škol byly přidány fotografie.

• Oblastní kolo v minikopané
    • Soutěž "Mladý zdravotník"

• 10. 5. 2018
      • 10.5.2018

Dne 9. 5. se vybraní žáci naší školy zúčastnili okresního kola soutěže Mladý zdravotník. Tuto soutěž organizuje Český červený kříž ve všech okresech České republiky. Soutěž je rozdělena na dvě části - pro Mladé zdravotníky I. stupně a pro Mladé zdravotníky II. stupně. Hodnocení probíhá odděleně pro tyto dvě skupiny. Soutěž se konala odpoledne v 13:00 na výstavišti v Lounech. Za naší školu soutěžily dva týmy. Soutěžící museli projít celkem 7 stanovišť s namaskovanými poraněními. Museli tak umět řešit situaci s popáleninami, krvácením, úrazy způsobených pádem, ale třeba i transport raněného na nosítkách, resuscitaci či obvazovou techniku. A opravdu to nebylo pro slabé povahy – některá zranění vypadala velmi reálně. Členové našich týmů si počínali odvážně a velmi dobře spolupracovali. Dokázali poskytnout první pomoc, věděli si rady jak s krvácením, tak i s bezvědomím a dalšími zraněními. Snažili se s pacientem komunikovat, což je nesmírně důležité a uměli zavolat záchrannou službu. Na každém stanovišti se sbíraly body a zapisovaly se do tabulky, kterou měl u sebe velitel týmu. V 16.00 vyhlásila porota výsledky a my jsme se dozvěděli, že žáci I. stupně se umístili na 6. místě a žáci II. stupně na krásném 4. místě. Do galerie Soutěž "Mladý zdravotník" byly přidány fotografie.

• Soutěž o nejzdatnějšího čtenáře

• 10.5.2018

Minulý týden ve středu 2. května 2018 proběhla ve školní knihovně soutěž o nejzdatnějšího čtenáře. Soutěže se zúčastnilo celkem 16 žáků od 1. do 7. třídy. Žáci pracovali se zadaným textem, vyhledávali informace a odpovídali na otázky k textu. Soutěžící byli rozděleni do 4 kategorií podle tříd. Vítězové v každé kategorii získali pěkné ceny. Do galerie Soutěž o nejzdatnějšího čtenáře byly přidány fotografie.